Mapa coworkingu w Polsce

Opublikowane przez TK / 2016-08-17 / , , / 0 Komentarze

Termin coworking jest nam znany – współdzielenie biura, w szczególności przez freelancerów. Co nam może dać poza biurem? Networking czyli możliwość nawiązywania relacji i zdobywania kontaktów niejako “przy okazji” pracy w biurze coworkingowym. Do tego samo biuro udostępnia niejednokrotnie możliwości skorzystania z obsługi prawnej, księgowej czy pomocy w tematach IT.

Jak zatem wygląda mapa coworkingu w Polsce?

Mapa coworkingu w Polsce

 

Wiele podmiotów otworzyło własne biura coworkingu – obecnie mamy 195 takich lokalizacji. Są to zarówno galerie handlowe, podmioty prywatne z jednym biurem, sieciówki z wieloma biurami, a nawet bank (Idea Bank), udostępniający swoją przestrzeń w wielu lokalizacjach w Polsce.

 

 

Praktycznie wszystkie biura coworkingowe zostały zebrane w jednym miejscu – na naszym www.coworkingpoland.pl Udostępniamy internautom zarówno pełną mapę biur coworkingowych w Polsce, a także dokładne adresy wraz z telefonami kontaktowymi, opis biura i przedstawienie oferty, a także opinie klientów, jeśli byli i są chętnie, żeby polecić innym. Biorąc pod uwagę, że biura coworkingowe i komfortowe środowiska dla tworzenia start-upów idą ze sobą w parze, mapę coworkingu w Polsce możemy także odczytywać jako mapę polskiej przedsiębiorczości start-upowej!

 

Mapa coworkingu w Polsce, podobnie jak i reszta zawartości portalu wraz z artykułami, przeznaczona jest dla każdego, chociaż skupiamy się na osobach startujących z własnym start-upem. Portal powstał, by wspierać te społeczności oraz umożliwiać łatwe wyszukanie i wybór właściwego biura, także biorąc pod uwagę nasze specyficzne wymagania: coworking rodzicielski, biurko dla mamy czy coworking za darmo. Co ważne, dzięki komentarzom i systemie ocen, możemy polecić lub odradzić pewne lokalizacje. Dzięki temu biura dostają informację zwrotną i są w stanie zareagować, a klienci punktują te świadczące usługi dobrej jakości.

Warto zaznaczyć, że polski ruch coworkingowy doskonale wpisuje się w ruch globalny. Ilość biur coworkingowych rośnie, a predykcje są jeszcze bardziej optymistyczne. Dodatkowo pojawiają się nowe usługi w już istniejących biurach coworkingu, jak chociażby coworking rodzicielski (opisany poniżej) czy usługi miękkie, typu strefa relaksu, ogród letni i inne.

statystyki coworkingu

statystyki coworkingu

statystyki coworkingu

statystyki coworkingu

 

 

 

 

 

 

 

 

Wracając do nasze rodzime podwórko, biurko dla mamy to program realizowany w 36 biurach coworkingowych, a 5 kolejnych wspiera cowork rodzicielski, oferując kącik zabaw dla naszych milusińskich wraz z opieką niani. 15 biur deklaruje dostęp do usług prawniczych, a 3 kolejne wspierają klientów, oferując im dodatkowe usługi IT. Catering na zamówienie to oferta 4 biur coworkingowych, księgowość jest w ofercie 32 biur, a tylko pojedyncze oferują dostęp do łazienki czy ogrodu letniego. Wynajem biurka, biura dedykowanego, dostęp do kuchni, sala konferencyjna, usługi drukowania i skanowania, WIFI czy obsługa korespondencji jest w zasadzie standardem i występuję praktycznie w każdej ofercie.

Mapa coworkingu w Polsce

Coworking za darmo oferuje w Polsce 7 biur: coworking w Galerii Łomianki pod Warszawą czy w Galerii Katowickiej na Śląsku oraz Idea Huby, prowadzone przez Idea Bank, gdzie jedynym warunkiem jest posiadanie rachunku w tym właśnie banku. Na uwagę zasługuje także Google Campus, darmowy cowork z mnóstwem dodatków, w tym eventów branżowych i cyklicznych programów, dostępnych dla każdego słuchacza Campusa.

Mapa coworkingu w Polsce

Mapa coworkingu w Polsce z podziałem na poszczególne miasta wygląda następująco: 24 miasta w Polsce posiadają poniżej 2 biur coworkingowych. Są to m.in. Opole, Olsztyn, Zielona Góra, Kalisz, Suwałki, Piła, Tarnów, Jelenia Góra czy Tychy. 7 kolejnych miast posiada między 3 a 8 biur coworkingu – są to już większe miasta typu Toruń, Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Gdańsk i Katowice. Natomiast absolutnie największą ilość biur coworkingowych to Wrocław (11), Kraków (12), Poznań (20) i Warszawa – 74 biura coworkingowe!

Tutaj warto zaznaczyć, że start-upy (w Polsce niecałe 2 500 podmiotów) w większości działają w dużych miastach – Kraków, Poznań i Warszawa, a także Wrocław, Trójmiasto, Łódź i Katowice, co pokrywa się z mapą coworkingu w Polsce. Biura coworkingu i przedsiębiorczość w Polsce idą w parze – biura w większości wyrastają tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie tj. gdzie prężnie powstają i rozwijają się startupy!

Mapa coworkingu w Polsce

na podstawie raportu startuppoland

na podstawie raportu startuppoland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z biur coworkingowych korzystają także obcokrajowcy, potrzebujący miejsca do pracy, będąc “na chwilę” w delegacji lub  na stałe, wykupując usługę dedykowanego mikrobiura wraz z usługami towarzyszącymi. 142 biura deklarują obsługę w języku angielskim, 6 w niemieckim, 1 we włoskim, 10 w rosyjskim, 4 w hiszpańskim, 4 w ukraińskim i wszystkie w polskim 🙂

Mapa coworkingu w Polsce

Co ważne, coworking w Polsce wpisuje się w ogólnoświatowy trend coworkingowy. Biur stale i bardzo dynamicznie przybywa, także w bardziej egzotycznych zakątkach świata, jak chociażby Afryka – z ponad 20 biur w 2013r do ponad 250 w 2016 roku (http://afkinsider.com). Co więcej, biura coworkingowe w największych miastach Afryki oferują usługi co najmniej tak takim samym poziomie, jak w mekce coworkingu, Barcelonie: http://nomadcapitalist.com/2016/07/08/best-co-working-spaces-africa/

mapa coworkingu w Polsce - Afryka

mapa coworkingu w Polsce – Afryka

 

Te informacje oraz wiele dodatkowych, można znaleźć właśnie na www.coworkingpoland.pl. Docieramy do biur karier uniwersytetów i politechnik, nawiązaliśmy relacje z portalami dla start-upów oraz obejmujemy patronatem imprezy właśnie dla młodych przedsiębiorców. Zachęcamy do współpracy i korzystania z portalu!

 

Tomasz Kardyś, Redaktor @ CoworkingPoland

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *