FAQ

Coworking to typ biura dla freelancerów, pracowników zdalnych i specjalistów potrzebujących miejsca do pracy.

W większości biur umowę na wynajem biurka do pracy podpiszemy na miesiąc. Przy wydłużeniu trwania umowy, możemy liczyć na niższe koszty wynajmu. Możliwe jest także wynajęcie biurka ad hoc tj. wynajmujemy w danym dniu biurko czy salę konferencyjną wynajmujemy na określoną ilość godzin.

W zależności od oferty konkretnego biura coworkingowego, możemy liczyć na miejsce przy biurku oraz dostęp do gniazdka elektrycznego i sieci WIFI przez 1-5 dni w tygodniu, w godzinach pracy lub 24h. Możemy mieć także dostęp do sali konferencyjnej, wspólnej kuchni z gratisową kawą i herbatą czy drukarki sieciowej. Wirtualny adres biura, pomoc biurowa, osobny i dedykowany pokój do pracy oraz wsparcie księgowe to także elementy, z którymi możemy się spotkać w ofertach coworkingu.

Poza wyszukiwaniem ręcznie przez wyszkukiwarki internetowe, możemy skorzystać z naszego portalu coworkingpoland.pl, który jest największym hubem usług coworkingowych w Polsce. W jednym miejscu dostajemy kompletną listę biur coworkingowych, wraz z ich ofertą i komentarzami klientów.

Koszty wynajęcia biurka wahają się w zależności od lokalizacji i oferty odpowiadającej nasyzm wymaganiom, ale musimy się liczyć z kosztami rzęd od 250zł do 1000zł miesięcznie.

Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci, na bazie naszej bazy wiedzy i doświadczenia, najlepiej jak umiemy. Weź pod uwagę: lokalizację lokalu, zaplecze sanitarne, adresatów usługi, sposób wyróżnienia się na tle konkurencji, sposoby rozgłosu marketingowego, ofertę cenową i jej zestawienie ze stałymi kosztami oraz wyposażenie biura wraz z dodatkowymi usługami comiesięcznymi.

Spotkasz ludzi podobnych do siebie i nie tylko – entuzjastów i zawodowców w swojej dziedzinie, specjalistów potrzebujących spokojnego miejsca do pracy, wykształconych młodych ludzi próbujących swoich sił w startupach, zdlanych pracowników korporacji. Przekrój wiekowy? Przeważnie od 18 do 45-50 lat.

Często, szczególnie w dużych miastach będziesz miał/a możliwość spotkać inwestorów oraz przedstawicieli startupów które odniosły sukces. W coworkach chętnie dzielimy się doświadczeniami.

Coworking działa na zasadzie usługodawca-klient tj. biuro coworkingowe (usługodawca) udostępnia usługę wynajmu powierzachni biurowej (biurko, krzesło, dostęp do WIFI i sieci elektrycznej) na potrzeby klienta na określony czas za określoną kwotę. Przy wynajmie od 2 tygodni najczęściej następuje podpisanie umowy między stronami. Przy wynajmie powierzchni ad-hoc, najczęściej płacimy za usługę w podobny sposób, jak w kafejkach internetowych tj. za czas, który planujemy w biurze spędzić.

Zastanów się nad swoimi potrzebami, następnie wyszukaj biuro coworkingu, które Ci najbardziej pasuje. Na naszej stronie istnieje możliwość wyszukania biura przy użyciu różnorakich filtrów, od razu pozyskując informację o kosztach, jakości usług i telefonie kontaktowym. Udaj się następnie do wybranego biura coworkingu i ciesz się swobodą pracy!

Nie zapomnij napisać na naszym portalu opinię o biurze z którego skorzystałeś! To pomoże innym startupperom w wyborze miejsca.

Jako klient, zyskujesz mnóstwo benefitów poza możliwością wykonywania swojej pracy w komfortowych warunkach:
– networking czyli kontakt z ludźmi, polecenia, możliwości wyszukania potrzebnych specjalistów, zakładanie start-upów itp
– możliwość spotkania specjalistów, przedsiębiorców, prezesów spółek z Twojej branży
– możliwość zweryfikowania swojego pomysłu
– możliwość uzyskania finansowania
– adres biura, na który może trafiać korespondencja papierowa
– dostęp do faxu/drukarki/ksero
– dostęp do sieci WIFI
– możliwość uczestnictwa w spotkaniach czy seminariach, organizowanych przez dane biuro coworkingu
– dostęp do bieżącej prasy (biura niejednokrotnie prenumerują czasopisma do użytku ogólnego)
i wiele innych.

Jedną z zalet biur jest elastyczność. Często możemy tam przychodzić, kiedy tylko potrzebujemy lub czujemy inspirację. W zależności od konkretnego biura, do swojej przestrzeni możemy mieć dostęp non stop, 24h na dobę. Pracownicy zdalni korporacji to klienci pracujący raczej w godzinach pracy firmy macierzystej tj. 9-17:00. Natomiast freelancerzy czy przedsiębiorcy opiekujący się swoim startp-upem potrafią się pojawić w biurze o bardzo niestandardowych porach. 6 rano, żeby uniknąć korków? 7 po odstawieniu dzieci do przedszkola? 20:00 po wykonaniu swoich domowych obowiązków? Przesiadywanie do 3-4:00 rano, by nie przerywać weny twórczej, a spokój, brak ludzi i dostęp do kawy temu sprzyja? Tak, to wszystko jest możliwe.

Nie wszystkie biura umożliwiają pracę o każdej porze – sprawdź dokładnie zanim podejmiesz decyzję gdzie chcesz pracować.

Oczywiście, ale znasz je od czasów przedszkola. Nie rozpychaj się, bądź miły, odpowiadaj na “dzień dobry”, staraj się nie narzucać innym swojej obecności, nie przeszkadzaj, rozmawiaj cicho lub wyjdź na rozmowę na korytarz lub do sali konferencyjnej, nie podjadaj w kuchni nieswojego jedzenia;) Ot, tylko tyle.

Prawie każdy cowork ma swój regulamin – zapoznaj się z nim zanim zaczniesz pracę.

Tak, ale do tego celu wyznaczone są sale konfernecyjne. Spotkać się można zazwyczaj także blisko recepcji, ale jest to zarezerwowane raczej do wizyt prywatnych, niż biznesowych. Większość biur coworkingu nie akceptuje zapraszania gości do swoich miejsc pracy, gdyż może nie być to komforotwe dla innych pracowników biura.

Zdecydowanie tak. Kuchnia z darmową wodą i kawą to już standard, podobnie jak lodówka i mikrofalówka. Oznacz swoje pudełko z jedzeniem, a nie powinna mu stę stać krzywda 🙂

Jeśli kochasz to, co robisz, zdecydowanie powinieneś o tym mówić głośno, by inni też mogli skorzystać. Pozostawienie dobrej oceny na portalach typu coworkingpoland.pl to podstawa – biuro coworkingu urośnie w oczach potencjalnych klientów. Drugi aspekt to polecenie biura komuś, kto skorzysta z jego usług. Niektóre biura coworkingu doceniają taką inicjatywę i są w stanie za to zapłacić: dodatkową usługą, darmowym miesiącem lub gotówką – zapytaj w swoim coworku.

Rozmawianie przez telefon to sprawa mocno indywidualna. Niektórzy rozmawiają tak, że siedząc przy biurku obok nie przeszkadza nam to zupełnie. Jednak przyjęło się, że rozmowy, w szczególności prywatne, przeprowadzamy w salkach konferencyjnych lub na korytarzy. Jeśli nasz biznes polega na dzwonieniu, dobrym rozwiązaniem jest wynajem nie tyle powierzchni w openspace, co wynajęcie dedykowanego pokoju.

Znając lokalizację biura, możemy łatwo sprawdzić możliwy dojazd: tramwajem, autobusem czy metrem. Jeśli biuro coworkingu znajduje się w wyjątkowo dogodnym miejscu, na pewno samo Ci o tym powie, ogłaszając się chociażby na coworkingpoland.pl

Parking jest najczęściej publiczny tj. biuro nie wynajmuje swojego własnego miejsca parkingowego na potrzeby klientów. Natomiast możemy skorzystać z parkingów przy centrum handlowym (jeśli biuro jest w tym samym budynku lub w pobliżu) albo z parkingu publicznego, jeśli jesteśmy poza strefą płatnego parkowania. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie lokalizacji stacji rowerów miejskich – możemy wtedy zupełnie bezproblemowo dostać się do i z biura coworkingu.

Tak, chociaż jak zwykle mówimy o ograniczonym poziomie zaufania do “wspólplemieńców” z biura. Wiele osób zabezpiecza laptopa linkami typu Kensington do biurka czy ściany. Pamięci typu flash zwykle i tak mamy zawsze przy sobie. Plecak czy papiery z biurka możemy pozostawić, jeśli wychodzimy do kuchni czy toalety. Ale już zostawianie naszych rzeczy na dłużej, szczególnie jeśli opuszczamy biuro, albo na noc nie jest dobry pomysłem.

Wiele biur udostępnia szafki zamykane na klucz, w których możemy bezpiecznie przechować nasze materiały do następnego razu.